Przejdź do głównej zawartości

Wypoczynku ciąg dalszy

28 sierpnia 2020

Dziś tak jak było zapowiadane, dalsza część naszych rozważań na temat istoty wypoczynku. W poprzednim wpisie pokazałem ogólną zasadę dwóch rodzajów relaksu, dlaczego takie i kiedy który jest bardziej wskazany. Dbanie o wypoczynek na bieżąco jest jedną z de facto kluczowych zasad naszego całościowego funkcjonowania we wszystkich obszarach życia. Oprócz cotygodniowych weekendów, do dyspozycji mamy jeszcze ustawowe dni wolne zarezerwowane na urlop (nie liczę tu dni ustawowo wolnych od pracy, jak np. Święta). W natłoku obowiązków przychodzi jednak moment, w którym sam weekend nie załatwi sprawy. Potrzebujemy odpocząć dłużej.

Optimum

Definiujemy dwa rodzaje stresu. Eustres i dyster. Pierwszy jest tzw. "stresem korzystnym" dla organizmu. Mobilizuje nas do działania i poprawia nasze zdolności psychofizyczne. Drugi to tzw. "stres niekorzystny". Wynika on z niemożności fizycznej reakcji na stresor – czyli czynnik stresujący. Ten rodzaj stresu działa na nas hamująco. Sprawia, że nasze zdolności organizmu niejako wyłączają się. Te dwie odpowiedzi naszego organizmu występują w praktycznie każdej sytuacji reagując na świat zewnętrzny. Nasze prawidłowe funkcjonowanie zależne jest więc od wypośrodkowaniu ich wzajemnego przenikania.

PB 98 do pełna!

Tak jak dla silnika samochodu nie jest korzystne jeżdżenie ciągle po kreskowe rezerwy, tak dla naszych organizmów nie wskazane jest funkcjonowanie ostatkiem sił na "oparach". Od czasu do czasu potrzebny jest nam dłuższy wypoczynek. Nadmiar stresu jest usuwany z naszego organizmu, ale jego część zostaje. Gromadzi się i w takim wypadku tylko dłuższy relaks pozwoli się nam go pozbyć. Co może być takim relaksem? No dla każdego jest to coś innego. Zasada mówi o tym, aby było to po prostu coś przyjemnego dla nas. Czy to przykładowo dwa tygodnie nad morzem leżąc plackiem na plaży pięciogwiazdkowego kurortu, czy może bardziej alternatywnie – agroturystyczne wczasy z codzienną porcją ciepłego mleka prosto od krasuli.

Dbajmy o wypoczynek, jak widać w tych krótkich ujęciach tego ogromnego zagadnienie już wyłania się waga wypoczynku dla naszego dobrostanu.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...