Przejdź do głównej zawartości

W pracy pracuj

14 sierpnia 2020

W pracy pracuj, czyli dewiza, za którą stoją skupienie, koncentracja na roli i realizowanie celów.
O co chodzi? W wielkim uproszczeniu o to, by zajmując się daną rzeczą skupić swoją uwagę właśnie na niej.
Na przykładach: pracując nad ofertą dla klienta nie przeglądaj social mediów, na spotkaniu z przyjacielem nie zajmuj sobie głowy niezrobionym praniem, a w trakcie wizyty u fryzjera po prostu się zrelaksuj.

Jak widać, zasada ta sprawdza się nie tylko w pracy.
Zatrzymywanie się w roli można rozumieć jako swego rodzaju trening uważności. Dzięki niemu doceniamy nasze otoczenie, uczymy się prowadzić życie spokojne, pełne koncentracji i dobrych relacji.

Jakie jeszcze korzyści możemy wynieść stosując się do zasady „w pracy pracuj”?

Większa efektywność

Zadania zaplanowane na dany dzień potrafią ciągnąć się przez tydzień. Pomijając czynniki niezależne od nas, możemy postarać się o to, by tę pracę usprawnić.
Planuj mądrze i dokładnie, a następnie podejmuj się działań jedno po drugim. Starając się wykonać wiele zadań jednocześnie, często nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie porządnie ukończyć żadnego z nich- przekłada się to na spadek motywacji, a w późniejszych etapach również na spadek efektywności.

Czas dla bliskich

Często zdarza się nam zabierać pracę do domu. Nie tylko w sensie dosłownym, wykonując zaległą pracę z kanapy. Gdy Twoją głowę nieustannie zajmują kwestie firmowe ciężko celebrować czas wolny z najbliższymi- a warto!
W pracy skupiaj się na jak najlepszym wykonaniu swoich zadań, by później móc rzeczywiście być w domu.

Poczucie spełnienia

Bo gdy skupisz się na danej rzeczy i wykonasz ją na 100% swoich możliwości będziesz z siebie zwyczajnie dumny! Codzienne i skuteczne realizowanie celów, nie tylko tych zawodowych, poprawia samopoczucie i dodaje motywacji do kolejnych działań.

Uniknięcie chaosu

Dla wielu osób wielozadaniowość jest wzorem produktywności. Jednak wykonując tak wiele naraz przemęczamy się ciągle napływającymi zewsząd bodźcami.
Doceń i celebruj sam proces działania. Nie chodzi przecież tylko o to, by odhaczać kolejne punkty z listy.

I mimo że w teorii brzmi to wszystko banalnie, z wdrożeniem powyższych zasad może być ciężej. W ciągu naszego życia odgrywamy wiele ról, jesteśmy pracownikami, rodzicami, przyjaciółmi, gospodarzami- trudno je czasem ze sobą pogodzić.
Na dodatek, gdy w dzisiejszych czasach wielozadaniowość kusi, a rozpraszacze są na każdym rogu, nie trudno o rozwianie naszej uważności.

Warto sobie w takich momentach przypomnieć dewizę „w pracy pracuj”. Może ona pomóc wrócić na właściwy tor, uporządkować myśli i dać siłę do działania- ale tego w spokoju i koncentracji.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...