Przejdź do głównej zawartości

Wymagania stanowiska pracy, czyli najbardziej wykwalifikowany kandydat to wcale NIE najlepszy kandydat

28 lipca 2020

Zdecydowana większość ogłoszeń o pracę zawiera w sobie zakres wymagań, które potencjalny kandydat powinien spełniać. Mowa tu o wykształceniu kierunkowym, wiedzy w obrębie danego zagadnienia, czy konkretnych predyspozycjach psychofizycznych.

Oczywiście istnieją bardzo specjalistyczne zawody i o takich tu mowa. Generalna większość ogłoszeń odnosi się do stanowisk bardziej „społecznych” w swojej naturze. Tym właśnie miejscom pracy poświęcony jest dzisiejszy wpis.

Tempo

Świat gna do przodu w zawrotnym tempie. Widać to doskonale przyglądając się chociażby szeroko pojętej branży IT. Technologie, które jeszcze kilka lat temu były uznawane za „rewolucyjną nowinkę”, w obecnym czasie są już powszechne i nikogo na dobrą sprawę nie zaskakują. Jak ten fakt ma się do sposobu wyszukiwania i dopasowywania uczestników na dane stanowisko?

Szukamy człowieka

Obecnie na naszym rodzimym rynku panuje tzw. „rynek pracownika”. Oznacza to ni mniej ni więcej, że pracy jest dużo i zdecydowanie wystarczająco dla każdego kto jej poszukuje. Ten fakt oczywiście cieszy potencjalnych pracowników, ale i niesie ze sobą kilka istotnych wyzwań dla samego pracodawcy.

Po pierwsze same warunki pracy. Najważniejszym aspektem jest oczywiście i niezmiennie wynagrodzenie. Na dane miejsce kandydatów już wcale nie jest 10 czy nawet więcej. Ludzie mają w czym wybierać jeśli chodzi o oferty. Pracodawcy niejako rywalizują o pracowników przyciągając ich wszelakimi premiami i benefitami.

Rozwój polskiej gospodarki, a tym samym potrzeba nowych rąk do pracy, stawia konkretne pytanie w kwestii wymagań z kolei pracodawcy. Jakich rąk? Czy specjalisty w wąskiej dziedzinie? Oczywiście takich osób zawsze potrzeba i tego typu stanowiska są na ogół zabezpieczone. Zdecydowana większość właścicieli własnych przedsiębiorstw szuka w pracy czegoś zupełnie innego.

Moim okiem

Będąc uczestnikiem wielu konferencji i targów o tematyce związanej z poszukiwaniem pracowników, dochodzę do konkluzji (która się potwierdza w szerokich badaniach), że pracodawcy w przeważającej mierze stawiają na tzw. kompetencje miękkie u swoich pracowników (więcej o tym w tym wpisie). Takie cechy jak zaangażowanie w pracy, ciekawość, rzetelność, sumienność są cenione znacznie wyżej niż sama twarda wiedza w danej dziedzinie.

Ma to związek z tym co napisałem już wcześniej. Świat tak szybko się rozwija i zmienia tak dynamicznie, że nie sposób „osiąść” na tym czego nauczyliśmy się raz, bez rozwijania swojej dziedziny. W związku z tym zmieniło się też akcentowanie uwagi na samo CV. Oczywiście dalej bardzo ważna jest ta część przeznaczona na wykształcenie aplikanta, ale zwraca się w znacznym stopniu uwagę na rzeczy, które dają informację o samym człowieku. Przykładowo, jeśli aplikant posiada liczne hobby i wpisze je do swojego CV, nawet jeśli są one nijak związane ze stanowiskiem, o które się ubiega, daje to informację dla potencjalnego pracodawcy o tym, że osoba jest ciekawa, lubi się uczyć nowych rzeczy, itd. Warto dobrze zastanowić się nad napisaniem w ten sposób swojego CV. Będzie ono na pewno wyróżniało się wśród tylko „twardych” dokumentów i nasze szanse na dostanie wymarzonego stanowiska wzrosną!

Wstecz
Udostępnij:
Loading...