Przejdź do głównej zawartości

Zdrowe myślenie, czyli 5 zasad człowieka sukcesu

4 września 2020

Nasze myśli, emocje i przez to stany, w których się znajdziemy, są naszą własną odpowiedzią na otaczającą nas rzeczywistość. Informacja jaką dana osoba nam przekazuje, w naprawdę przeważającej części nie należy do tych "przeżyciowych". Ile razy w życiu mamy sytuację, w której ktoś wyciągając nóż informuje nas: "zabije Cię"? To faktycznie jest informacja ekstremalna, ale my często ten poziom emocji tworzymy w sytuacjach po prostu trudnych, ale nie wymagających aż takiego napięcia, bo po prostu nie zagrażają naszemu życiu czy zdrowiu.

Ciąg

Emocje jako stan są następstwem myśli - przemyślenia danej sytuacji. Wysuwa się logiczny ciąg przyczynowo skutkowy: myśl – emocja – reakcja. W dzisiejszym wpisie opiszę pięć zasad myślenia, które rozpoczynają ten cykl, aż do działania w zdrowszym, bardziej rzeczywistym ujęciu. Mówiąc też o sukcesie, bynajmniej mam na myśli aspekt finansowy. Sukcesem jest wolność. Wolność od strachu, wolność od oceny innych, wolność od schematycznych reakcji.

5 zasad myślenia

  1. Zdrowe myślenie jest oparte na faktach.
  2. Zdrowe myślenie najlepiej pomaga ci chronić swoje życie i zdrowie.
  3. Zdrowe myślenie najlepiej pomaga ci osiągać twoje dalsze i bliższe cele.
  4. Zdrowe myślenie najlepiej pomaga ci unikać konfliktów międzyludzkich lub skutecznie sobie z nimi radzić.
  5. Zdrowe myślenie najlepiej pomaga ci czuć się tak, jak chcesz się czuć, bez nadużywania żadnych substancji.

Omówienie zasad

Każda z tych zasad jest tak samo ważna i tak też winna być traktowana. Nie znaczy to jednak, że muszą zostać spełnione wszystkie warunki, by uznać myśl za zdrową – wystarczą trzy.

Niektóre z tych zasad mogą nie mieć zastosowania do jakiegoś przekonania –  na przykład myśli związanych z duchowością, światopoglądem czy filozofią życia. W związku z tym nie można rozpatrywać w odniesieniu do punktu pierwszego. Nie ujmuje to wcale ich wartościom dla naszego dobrostanu, pod warunkiem, że spełniają inne opisane wyżej warunki (jeśli np. ktoś uważa, że czuwa nad nim opatrzność, to taka myśl, choć nie oparta na faktach, spełnia z pewnością zasady numer dwa, trzy i pięć). Ponadto, co jest zdrowe dla jednej osoby, wcale nie musi być zdrowe dla innej - o tym trzeba pamiętać, by "nie mierzyć wszystkich swoją miarą".

Wstecz
Udostępnij:
Loading...