Przejdź do głównej zawartości

Trening autogenny – remedium dla relaksu

30 października 2020

Trening autogenny Shultza to bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych technik relaksacyjnych…i to nie bez kozery! Świat jest bardzo zabiegany, dynamiczny i czasami przytłacza nas wszystkich na tyle mocno, że ciężko nam odetchnąć pełną piersią. Metoda, którą chcę dziś opisać, bardzo pomaga mi w „ekstremalnych” sytuacjach, gdy nie mogę się odprężyć. Samego treningu krok, po kroku nie będę tu opisywał, ponieważ opisów metody jest bardzo dużo w Intrenecie. Chciałbym bardziej skupić się na swoich subiektywnych odczuciach i tym samym poleceniu Wam tej techniki.

Trening Shultza – co to jest?

Treningami autogennymi określa się techniki relaksacji. Stosuje się je dla redukcji poziomu stresu i niepokojów wewnętrznych, gdy obniżenie tzw. progu stresowego bez żadnych technik jest bardzo utrudnione. Dzieje się tak, gdy nagromadzone stresy w ciągu dnia lub związane z daną sytuacją, po prostu nas przytłaczają i ciężko przestać o nich myśleć. Można go wykonywać samodzielnie, najlepiej słuchając odpowiedniego nagrania. Relaksacja Shultza ma także zastosowanie w terapii poznawczo-behawioralnej. Jest to terapia stosowana m.in. do leczenia depresji i stanów lękowych.


Relaksacja Schultza została przedstawiona w 1932 roku przez niemieckiego psychiatrę Johannesa Heinricha Schultza. Zauważył on, że osoby pod wpływem autosugestii (rodzaju hipnozy) mogą wejść w bardzo przyjemny stan, w którym doświadczają uczucia ciepła i ciężkości ciała. W związku z jego odkryciem więc stworzył metodę, dzięki której ludzie będą mogli przy jej pomocy redukować napięcie i niepokój.


Metoda jest podzielona na etapy ułożone w konkretnej sekwencji przeniesienia koncentracji na poszczególne części ciała skupiając się na odczuciach ciężkości i ciepła. W ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć zdrowy i niezwykle przyjemny stan relaksacji całego ciała. Ta praktyka wpływa na wywołanie tonizującego efektu dla naszego autonomicznego układu nerwowego. Odpowiada on za włączanie reakcji walki/ucieczki jak i za regenerację organizmu. Jest więc systemem mobilizacji i swoistego rozprężenia naszej aktywności.

Korzyści płynące z metody Shultza

Forma relaksacji metodą Shultza przynosi bardzo wiele korzyści, zarówno fizycznych jak i psychologicznych. Poniżej wyszczególniam te, które w mojej ocenie są najbardziej korzystne dla osiągnięcia bardzo wyraźnego i przyjemnego stanu głębokiego odprężenia:

  • Redukcja stresu, niepokoju i lęków.
  • Osiągnięcie spokoju i wewnętrznej spójnej z odczuciami fizycznymi harmonii, może nawet pojawić się błogostan.
  • Organizm wprowadza się w stan regeneracji.
  • Zmniejszenie napięcia mięśniowego.
  • Pogłębieniu oddechu.
  • Zwiększeni świadomości swojego ciała.
  • Lepszy, głębszy i bardziej regeneracyjny sen.

Trening przynosi mi zdecydowaną poprawę jakości moich chwil odprężenia. Stosuję go regularnie nawet w krótkich chwilach wolnego, a praktykowany regularnie pogłębia efekty i uczy organizm do szybszego efektywniejszego odprężenia.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...