Przejdź do głównej zawartości

Rozwój, doświadczenie, awans!

10 września 2020

Związanie się z firmą na dłużej zwykle wiąże się z awansem. Prędzej czy później, gdy „zapuścimy korzenie” w firmie dla której pracujemy - poznamy ją dokładnie, jej sposób funkcjonowania, mocne strony i bolączki - możemy się spodziewać zmiany zakresu odpowiedzialności na większy. To z kolei wiąże się z wyższą gratyfikacją finansową. Mówiąc o rozwoju pod szyldem danego przedsiębiorstwa zwykle posiadamy jakąś motywację, a te bywają bardzo różne. Tak różne jak każdy z Nas jest inny.

Funkcja awansu

Wyróżniamy kilka rodzajów awansu, zależnych od wspomnianych powyżej rodzajów motywacji. Najczęstszą motywacją jest oczywiście ta finansowa, ale istnieje pewna granica zainteresowania tą motywacją. Jak wszystko w życiu, kiedy mamy dostatek nie doskwierają nam braki. W tym wypadku mówimy o osobach dobrze zarabiających, nie martwiących się zbytnio o podniesienie wynagrodzenia, powiedzmy o 10%. W rozmowach kwalifikacyjnych już na początku specjaliści od HR często zadają pytanie o awans. Ma to na celu właśnie uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jakie motywacje kierują osobą ubiegającą się o dane stanowisko?

Awans – rodzaje

Zwykle jest to awans pracowniczy. Rozumiemy przez to przejście na wyższe stanowisko w ramach hierarchii firmy. To potoczne określenie nie wyczerpuje jednak wszystkich aspektów tego zjawiska. Wyróżniamy bowiem dwa podstawowe typy awansu:

  • Awans pionowy - to ten, który najczęściej rozumiemy pod pojęciem awansu. Definiuje zajęcie wyższego stanowiska i wiąże się zwykle z wyższą gratyfikacją finansową lub zwiększeniem odpowiedzialności, a tym samym uprawnień. W wielu firmach w wyniku rosnącej tendencji do spłaszczania struktur, możliwości awansu tego rodzaju są dość ograniczone – popularne jest bowiem dążenie do tzw. turkusowej organizacji. Co więcej, nie zawsze jest on równoznaczny ze zwiększeniem prestiżu. W przypadku tzw. awansu na boczny tor pracownik otrzymuje stanowisko wyższe w hierarchii, ale mniej znaczące w firmie.
  • Awans poziomy – utożsamiany często z przeniesieniem do innej struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Nie jest on związany z przeskoczeniem wyżej w hierarchii firmy. Z awansem tego typu mamy do czynienia również wtedy, gdy zatrudniony obejmuje dodatkowe stanowisko, na przykład koordynuje danym projektem, poza swoimi rutynowymi obowiązkami. Awans poziomy zazwyczaj wiąże się ze zwiększeniem uprawnień czy rozpoczęciem koordynacji pracy innych osób. Czasami jego zadaniem jest też załagodzenie konfliktów między pracownikami, zapobieganie redukcji etatów, czy też dokładniejsze dopasowanie stanowiska do kwalifikacji. Ten rodzaj awansu może być też przygotowaniem pracownika do awansu pionowego.

Te dwa główne rodzaje awansowania spełniają oczekiwania ludzi o przeróżnych motywacjach. Gdy osoba jest ambicjonalnie mocno nastawiona na efekt swojej pracy, najważniejsza jest dla niej dobra widoczność rezultatów, to wówczas awans poziomy będzie dla niej najbardziej atrakcyjny. Jeśli mowa o prestiżu stanowiska czy wynagrodzeniu, odpowiedniejszy będzie awans pionowy.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...