W czerwcu na całym świecie obchodzimy Pride Month, czyli miesiąc dumy, ale także wsparcia dla społeczności LGBT+. Miesiąc walki z uprzedzeniami, przemocą, dyskryminacją i stygmatyzacją. Jak mówią, kropla drąży skałę. Liczy się każdy drobny gest solidarności.
Ramię w ramię po równość
Inność w społeczeństwie nigdy nie była mile widziana. Posiadanie odmiennych poglądów często spotyka się z nieufnością, a nawet nienawiścią i wrogością. Każdy kto nie dostosowuje się do oczekiwań społeczeństwa, jest z niego wykluczany. Wciąż wiele osób twierdzi, że homoseksualizm jest zaburzeniem. Co gorsza, nadal istnieją ośrodki terapeutyczne zajmujące się "leczeniem" orientacji seksualnej. Nadal, choć homoseksualizm został wykreślony z klasyfikacji zaburzeń psychicznych już w 1973 roku. W 2012 Amerykańska Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie potępiające praktyki "leczenia" osób nie-heteroseksualnych, podkreślając, że homoseksualizm podobnie jak heteroseksualizm czy biseksualizm jest jedną z orientacji seksualnych. Z biegiem lat przeproszono za terapię konwersyjną, przyznając, że była ona nieetycznym nadużyciem psychiatrii, któremu należą się sankcje ze strony środowiska profesjonalistów. Obecnie stosuje się raczej podejście afiramatywne, stawiające na pomoc w akceptacji siebie i swojej orientacji seksualnej. Cieszy mnie rosnąca świadomość wśród ludzi. Choć Polska nadal jest krajem żyjącym w ciemności. Apeluję - włącz myślenie! Nie krzywdź. Ani czynem, ani słowem. Zastanów się. Zanim zniszczysz komuś życie.
Każdy różny, wszyscy równi
Nie oszukujmy się, że wiemy wszystko na każdy temat. Nie oceniajmy, nie generalizujmy. Przyjrzyjmy się z różnych stron. Bez uprzedzeń. I akceptujmy, że każdy ma swój własny sposób na szczęście. Zwłaszcza, jeśli nie krzywdzi tym innych. "Czy wiesz, że jedna na 20 osób w Polsce to lesbijka,
gej, osoba biseksualna bądź transpłciowa? Aż 44% osób LGBT pada ofiarą przemocy psychicznej ze względu na swoją orientację seksualną. Pamiętaj, że twoja otwarta postawa i wsparcie sprawią, że ktoś może poczuć się silniejszy!" - pisze Kampania Przeciw Homofobii.
W działaniach Fundacji Stella Virium wielokrotnie powtarzamy - przełamujemy stereotypy i nikogo nie wykluczamy! Jesteśmy otwarci na osoby dojrzałe (45+), osoby z niepełnosprawnością, osoby młode, bez wyższego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, powracające z emigracji oraz osoby, które miały przerwę w karierze zawodowej. Jesteśmy otwarci na osoby LGBT+, osoby innych wyznań, przekonań. Zwiększamy integrację międzykulturową (social inclusion) dla osób, które przyjechały do Polski. Zapraszamy wszystkich do udziału w naszych projektach. Chcemy Was poznać. Chcemy Wam pomóc. Chcemy Was wspierać.
autor: Gabriela Snakowska
Wstecz