Przejdź do głównej zawartości

Jakie są przykłady umiejętności twardych?

3 czerwca 2020

Przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną skupiają się na naszych kompetencjach twardych, warto zatem zamieścić je w swoim CV. Dobrym pomysłem będzie zrobienie dokładnego researchu firmy. Dzięki wiedzy na jej temat łatwiej będzie nam wybrać i dopasować umiejętności, które pasują akurat do danego stanowiska, a przy okazji przykują uwagę pracodawcy. Bądźmy tym, czego szukają!

Ale czym tak naprawdę są te umiejętności twarde? Czy mają je tylko inżynierowie? Do tej kategorii zaliczamy wiedzę merytoryczną i umiejętności, które są mierzalne, które ułatwią nam pracę i które w pozytywny sposób przełożą się na jakość wykonywanych przez nas zadań.
Są one dopasowane do danego stanowiska, na przykład konkretne kompetencje specjalistyczne mechanika i informatyka różnią się od siebie.
Wiemy już, czym są umiejętności twarde i jak ważne są. Warto zatem poznać przykłady takich kompetencji, by z łatwością rozpoznać je u siebie i ująć w ciekawym CV.

Przykłady kompetencji twardych:

  • prawo jazdy różnych kategorii
  • znajomość języków programowania Java, Python, Ruby
  • znajomość języków obcych - zawsze warto podać poziom umiejętności
  • znajomość programów modelowania 3D
  • umiejętność obsługi pakietu Office
  • prowadzenie rachunkowości
  • planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
  • umiejętność obsługi Photoshopa
  • znajomość branży gastronomicznej
  • obsługa kasy fiskalnej

Jako umiejętności twarde można traktować naszą dotychczasową praktykę zawodową, to czego nauczyliśmy się w poprzedniej firmie oraz wyniki tam osiągnięte mogą być ciekawym uzupełnieniem CV.

Prowadziłeś bloga lub fanpage na Facebooku? Przyczyniłeś się do znacznego zwiększenia obrotów firmy? A może dzięki Twoim umiejętnościom interpersonalnym poszerzyłeś bazę danych o grono stałych klientów?

Nie miej oporów przed mówieniem o swoich mocnych stronach. Przedstawienie swoich wyników w mierzalny sposób przykuje uwagę pracodawcy i zrobi na nim dobre wrażenie, to się ceni!

Warto też podkreślić, że kompetencje twarde nie umniejszają tym miękkim. Dana osoba może być wybitnym specjalistą, jednak przez opryskliwość i impulsywność ciężko będzie mu zbudować trwały zespół czy bazę klientów. Dbajmy więc o naszą karierę holistycznie - rozwijajmy się na szkoleniach tematycznych, poszerzajmy naszą wiedzę na wszelkie możliwe sposoby, nie zapominajmy jednak o tym jak ważna jest umiejętność pracy w grupie czy praktyka panowania nad stresem. Opanowanie umiejętności z obu grup będzie świetnym połączeniem, sprawi ono, że będziemy pracownikiem pożądanym na rynku pracy.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...