Przejdź do głównej zawartości

Jak stworzyć dobre CV?

30 czerwca 2020

Starając się o pracę, na początku drogi zazwyczaj wysyłamy swoje CV, gdyż jest to obligatoryjny warunek w wielu ogłoszeniach o pracę. Dane z 2020 roku są dosyć wymowne - aż 90% naszych CV jest w pierwszym momencie odrzucanych! Dlaczego tak się dzieje? Czy selekcja jest aż tak nieubłagana i bez kilku fakultetów, 15 letniego doświadczenia, szeregu kursów doszkalających i znajomości 7 języków nie jesteśmy atrakcyjnym pracownikiem? Otóż absolutnie NIE. Nasze Curriculum Vitae to nic innego jak nasze pierwsze wrażenie. Jest ono kluczowe, bo "jak Cię widzą tak Cię piszą". Zadbajmy w takim razie o to żeby przykuwało oko, żeby czytającemu zaświtała od razu myśl: "o fajne, pochyle się nad nim/nią". Proponuję 8 zasad pisania dobrego CV, które myślę, pozwolą stworzyć atrakcyjną ofertę nas samych.

  1. Tylko najważniejsze dane osobowe i kontaktowe
    W CV wystarczy podać imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer telefonu (najlepiej komórkowego) oraz profesjonalny adres e-mail z imieniem i nazwiskiem (unikaj żartobliwych, prywatnych adresów).
  2. Zdjęcie - wyraźne, eleganckie, profesjonalne
    Fotografia powinna znaleźć się na górze CV, z prawej lub lewej strony. Rozmiar nie jest istotny - ważne, aby zdjęcie dobrze komponowało się z dokumentem. Pamiętajmy o oczywistym - nie powinno być to zdjęcie z naszego prywatnego albumu, np. z wakacji w luźnej koszuli i z drinkiem. Fotografia typu smart casual będzie bardzo dobrą propozycją.
  3. Podsumowanie zawodowe
    Podsumowanie zawodowe to krótki opis na górze CV, w którym prezentujesz pracodawcy swoje najważniejsze atuty. Napisz w nim jakie studia ukończyłeś, na jakim stanowisku pracowałeś, jakie są Twoje najważniejsze umiejętności i osiągnięcia oraz cele zawodowe.
  4. Doświadczenia zawodowe
    To właśnie ta część jest dla pracodawcy najbardziej istotna. W tej sekcji bądź dostosowany/a. Umieść informację związany ze stanowiskiem o jakie się ubiegasz i podawaj konkrety, np. "w firmie krzak zwiększyłem sprzedaż o 8% w okresie od/do".
  5. Umiejętności na 1 stronie
    Bądź konkretny i podawaj jak najbardziej specjalistyczne umiejętności. Unikaj ogólników, które może wpisać każdy kandydat (np. pracowitość). Poziom znajomości języków obcych możesz opisać - np. język angielski - poziom średnio-zaawansowany (B2). " Modny" i bardzo czytelnym pomysłem jest przedstawienie graficzne skali zaawansowania danej umiejętności, np. w formie gwiazdek - niska kompetencja 1 gwiazdka, bardzo wysoka 5.
  6. Dopasowanie
    Postaraj się jak najlepiej dopasować swoje kompetencje, czy wykształcenie do oferty pracy. Nie musisz w tej sekcji zamieszczać informacji o ukończonej szkole podstawowej. Jeśli aplikujesz, np. na stanowisko mechanika samochodowego - pokaż kierunkowe wykształcenie. Technikum samochodowe, ciekawe kursy doszkalające, itd. Pracodawca szuka konkretnej osoby na dane stanowisko - pokaż, że to właśnie Ty!
  7. Zainteresowania
    W tej części, pokaż jak ciekawą, pełną rożnych pasji osobą jesteś. To informacja dla czytającego, że interesujesz się otaczającym nas światem, jesteś osobą kreatywną. Ma to bezpośrednie przełożenie na pracę, ponieważ od razu sugeruje, że do swoich obowiązków będziesz podchodził/a z zainteresowaniem, rzetelnością i ambicją.
  8. Czcionka
    Na sam koniec, nie zapomnijmy o czymś tak prozaicznym, a jakże ważnym jak czcionka! Za mała, nie wyraźna, źle dobrana i zlewająca się z naszym świetnym zdjęciem, będzie po prostu odpychała, zamiast zachęcać do przeczytania naszej wizytówki. Czytelna czcionka w połączeniu z meteorytyką, o której pisałem wcześniej jak i samym zdjęciem od razu stworzą wrażenie, że solidnie przygotowaliśmy się do dokumentów aplikacyjnych. Daje to informację dla pracodawcy, że jesteśmy osobą rzetelną.
Wstecz
Udostępnij:
Loading...