Przejdź do głównej zawartości

Jak Cię widzą, tak Cię piszą… Czyli o rekrutacyjnym dress codzie słów kilka

15 października 2021

Trzeba zacząć od tego, że ocenianie to bardzo częsty proces, któremu jesteśmy poddawani praktycznie na każdym kroku. Ma on swoje uzasadnienie, co wiąże się z tym, że posiada blaski i cienie. O sytuacji kiedy oceniamy czyjś, przykładowo zbiór wartości, nie będę się rozpisywał. Tego typu oceny tak naprawdę są dosyć skomplikowanym zjawiskiem i generalnie są bezużyteczne. Wygląd zewnętrzny w miejscu pracy to zupełnie inna sytuacja.

Pierwsze kilka sekund

Pięć sekund. Tyle wystarczy aby odbiorca – w tym przypadku potencjalny pracodawca - wyrobił sobie opinie na nasz temat. W momencie kontaktu na zasięg wzroku czy węchu już się komunikujemy. Jest to tak zwana komunikacja niewerbalna i wynosi ona, aż 80% pełnej komunikacji międzyludzkiej. Liczba pokazuje jednoznacznie jak ważne jest nie tylko to co i w jaki sposób mówimy, ale też tzw. Cała mowa ciała. Każda firma do której aplikujemy będzie posiadała swój własny dress code – czyli swój własny klucz wedle którego powinniśmy się ubierać, gdzie są granice „szaleństwa” naszej stylizacji. Warto zwrócić uwagę na ten fakt już przed samą rozmową o pracę. Przychodząc bowiem na nią ubranym według zasad obowiązujących w miejscu pracy w którym chcemy pracować, automatycznie już „na starcie” pokazujemy pracodawcy nasz stosunek do kwestii przestrzeganie zasad. Oczywiście w różnych miejscach pracy, dress cody będą się różniły. W mniejszych firmach zazwyczaj zasady ubioru są „luźniejsze”. Nikt nie przywiązuje zbytniej uwagi do np. codziennej koszuli. W korporacjach z kolei dress code jest bardzo ważny. Generalnie korporacje międzynarodowe, aby funkcjonować poprawnie w swoim rozmiarze, dążą do standaryzacji procesów, polityki firmy.

Stanowisko

Kolejną ważną rzeczą, którą winniśmy wziąć pod rozwagę wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną jest stanowisko, o które się ubiegamy. Nasz ubiór należy dopasować zgodnie z nim. Inaczej ubierze się osoba aplikująca na stanowisko reprezentanta firmy, gdzie sam ubiór takiego „frontmana” jest swoistą wizytówką przedsiębiorstwa, a inaczej liniowy pracownik np. obsługujący frezarkę czy maszynę CNC.

Zasady ogólne

Nie ma tutaj żadnego, zaskoczenia ani innowacji. Wygląd powinien być schludny. Nie będę tu rozpisywał się o kwestii higieny osobistej bo to sprawa oczywista. Schludność ubioru, nie polega na śledzeniu ostatnich krzyków mody i dostosowywaniu się do niej. Należy tutaj zaznaczyć, że każdy ma na ten cel swój własny budżet i należy to wziąć to pod rozwagę. Można posiadać garnitur skrojony na miarę, ale chodzi o to, żeby mieć ubiór skrojony na miarę własnych możliwości. Zasady podstawowe i generalne to:

  • czysty i wyprasowany ubiór
  • z rozmysłem dobrany do stanowiska
  • raczej stonowany, niż „pstrokaty”

Zasady ogólne są tak naprawdę kluczowo ważne i oczywiste, podczas doboru ubioru na rozmowę kwalifikacyjną. To właściwie taki "Must have" od którego winniśmy tak naprawdę zacząć nasze przygotowania. Powyższe zasady, nie są tak bardzo konieczne... ale jednak przydatne, jeśli chcemy zakomunikować potencjalnemu pracodawcy nasz stosunek do pracy, zasad panujących w przedsiębiorstwie oraz nasze nastawienie na pracę w zespole.

Autor: Przemysław Nowacki

Wstecz
Udostępnij:
Loading...