W dzisiejszym blogu chciałbym wziąć na warsztat język angielski, a dokładniej przydatność jego znajomości. O niekwestionowanej przewadze w łatwości zdobycia wymarzonej pracy nad osobami władającymi tylko językiem ojczystym, nie trzeba dużo mówić. Jest to "oczywista oczywistość". Myślę, że nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że ta umiejętność w dzisiejszym świecie dla pracodawcy znaczy więcej niż wpisane w CV dyplomy studiów wyższych z kierunków, często nie mające za wiele wspólnego ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.
Trochę liczb
Nasz świat jest anglojęzyczny. Posługuje się nim aż 67% obywateli Unii Europejskiej. Drugi w kolejności jest język niemiecki, ok. 16-17%. Wśród niektórych nie-anglojęzycznych krajów UE, następujący odsetek dorosłej populacji stwierdził, że jest w stanie rozmawiać w języku angielskim w 2012 roku: 90% w Holandii, 89% na Malcie, 86% w Szwecji i Danii, 73% Cypru, Chorwacji i Austrii, 70% w Finlandii, a ponad 50% w Grecji, Belgii, Luksemburgu, Słowenii i Niemczech. W 2012 roku, z wyłączeniem native speakerów, 38 procent Europejczyków uważa, że mogą mówić po angielsku. Jak widzimy po tych szacunkach, język angielski jest praktycznie wszechobecny, a w połączeniu z faktem, że świat jest coraz bardziej zglobalizowany – jest to główne narzędzie komunikacji między obywatelami z różnych jego części. Umiejętność posługiwania się owym językiem to właściwie "must" w dzisiejszych czasach.
Poza pracą
Sama nauka języka obcego niesie za sobą wspaniałe efekty prozdrowotne dla naszego mózgu. Nie chodzi tutaj tyle o język angielski (bo akurat na pytanie dlaczego ten właśnie język, odpowiedzieliśmy sobie wyżej), co o sam proces nauki. Regularne lekcje sprawiają, że nie tylko lepiej zapamiętujemy nowe słówka, ale również nasza pamięć ogólnie ulega poprawie. Efekty są widoczne niezależnie od wieku, w którym zaczniesz się uczyć. Badania przeprowadzone przez neurologa Briana Golda wykazują, że osoby dwujęzyczne lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi multitaskingu (czyli przełączania się z jednego zadania w drugie). Znajomość ( i nauka) drugiego języka może też pomóc ci w codziennej pracy. Osoby, które mówią dwoma językami (lub się uczą drugiego lub więcej) są – według badań – lepsze w koncentrowaniu się na zadaniu niż koledzy mówiący tylko w jednym języku. Zwłaszcza jeśli pracują w środowisku międzynarodowym (bo ich mózg jest stale skoncentrowany i uważa, którego języka chce użyć).
Język służy do komunikacji!
To podstawowe zadanie języka, otwiera przed nami szereg drzwi prowadzących do nowych znajomości, które nie byłyby możliwe z uwagi na barierę własnie językową. Nie jest to może najważniejsza cecha znajomości drugiego języka, ale na pewno można uznać ją za wartość dodaną.
Wstecz