Przejdź do głównej zawartości

Employee advocacy - świetny pomysł na skuteczne wdrażanie nowych pracowników

29 kwietnia 2021

Employee advocacy to doskonałe rozwiązanie wspomagające szeroko rozumiane procesy rekrutacyjne. Pozwala ono na budowanie dużo bliższych i otwartych relacji między pracodawcą a przyszłymi oraz obecnymi pracownikami. Według badań przeprowadzonych przez Akademię Leona Kozmińskiego i ESCP Buisness School, w Polsce tylko 31% podmiotów realizuje tą strategię, a 29% ma w planach tworzenie własnych strategii wspierania pracowników. Mamy nadzieję, że te liczby ulegną jednak poprawie, bo pomysł jest przedni!

  • Tzw. rzecznictwo pracowników cieszy się coraz większym uznaniem. Utożsamiane jest z wdrażaniem dobrych praktyk w organizacji, wzmacnianiem relacji międzyludzkich oraz wsparciem w procesach rekrutacyjnych.
  • Uczeni z Akademii Leona Koźmińskiego i ESCP Business School podkreślają kluczowe znaczenie pracowników jako rzeczników firmy, których opinie mają szczególne znaczenie dla aplikujących kandydatów.
  • Badania pokazują, że treści publikowane przez pracowników w mediach społecznościowych cieszą się średnio 8-krotnie większym zainteresowaniem aniżeli same komunikaty publikowane na stronach firmowych.

Praca nad relacjami - więzi

Jak to wygląda w praktyce? Zwykle przez okres 1 miesiąca, każdy nowy pracownik regularnie spotyka się (nawet w formule online) z grupą employee advocacy. Każdy członek owej grupy reprezentuje odpowiedni dział w firmie tak, aby nowy członek załogi mógł poznać zakres powiązań i współpracy pomiędzy poszczególnymi komórkami, a także nawiązać osobiste relacje z osobami w nich pracującymi. Jest to kluczowo ważny proces we wdrożeniu nowego pracownika.

Nastały czasy pracy zdalnej bądź hybrydowej i ten czynnik ma bardzo duże znaczenie w budowaniu więzi i relacji z organizacją. W związku z tym szczególnie istotnym jest, aby każdy nowy pracownik od początku mógł liczyć na wsparcie działu HR, przełożonego, a także opiekuna, tzw. buddy’ego, wyłonionego z zespołu danego pracownika. „Buddy” to pierwszy kontakt dla nowego pracownika w każdej sprawie. Wspiera go w integracji ze współpracownikami i wprowadza w kulturę organizacji.

Nowe czasy, nowa komunikacja

W czasach ograniczonych kontaktów społecznych, coraz więcej osób woli rozmowy z pracownikami firmy od specjalistycznych źródeł informacji. Widać wyraźnie tę zmianę już na etapie rekrutacji. Według badań przeprowadzonych przez Akademię Leona Kozmińskiego i ESCP Buisness School, preferowana była forma rekrutacji bez interakcji z rekruterem i to w 82%. Po pandemii ten odsetek wyniósł jedyne 34%. Kandydaci wolą przede wszystkim bezpośredni kontakt ze swoim przyszłym przełożonym (84%) lub pracownikami działów (65%). Pokazuje to w sposób dosyć oczywisty jak ważny jest dla nas kontakt z drugi człowiekiem, więc naszym zdaniem employee advocacy świetnie odpowiada na to zapotrzebowanie.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...