Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego powinniśmy się uczyć całe życie ?

23 czerwca 2020

Lifelong learning to idea mówiąca o tym, żeby uczyć się przez całe życie. W dzisiejszym świecie szybkiej wymiany ogromu informacji, nie sposób już zajmować się tylko jedną wybraną dziedziną. Także same specjalizacje starzeją się w zawrotnym tempie, szczególnie w dziedzinie technologii. Praktycznie codziennie nowa technologia zastępuje tą już "przestarzałą, np. z przed roku. Z badań Attention Marketing Research wynika, ze 60% ludzi, którzy dopiero wejdą na rynek pracy do 2025 roku będzie wykonywać zawód, który w tym momencie nie istnieje. Dlatego właśnie powstał nowy termin kontenerów kompetencji. W skrócie oznacza to, że nowe podejście do nauki mówi o zdobywaniu kompetencji samego "poruszania się" w danej dziedzinie, umiejętności szukania informacji z konkretnego wąskiego zakresu, zamiast zorientowania się na wąską działkę i tylko obracaniu się w tej dziedzinie. Porównam do rybaka i wędki. Wyobraźmy sobie staw w którym występuje 10 rodzajów ryb. Dla łowienia każdego gatunku istnieje odpowiednia, inna wędka. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie nauczyć się ich rodzajów. Teraz wyobraźmy sobie, że w stawie jest 10 000 gatunków. W takim układzie sprawa nie wydaje się już taka prosta. Nowe podejście do nauki wychodzi naprzeciw rozwiązaniu temu zagadnieniu. Wspomniane kontenery mówią o tym, że w takim wypadku powinniśmy uczyć się zasad budowy wędki jako takiej, a także zasad budowania urządzenia pod kątem skutecznego łowienia ryb. W tym momencie mając taką wiedzę jesteśmy sami w stanie dostosować wędkę na potrzeby łowiectwa danej ryby.

Korzyść na nowym rynku - rynku pracodawcy

Zdobywanie wiedzy zamkniętej w kontenery pozwala nam stać się niezwykle elastycznymi w dzisiejszym świecie. Jest to zdecydowanie najbardziej pożądany system kształcenia na rynku pracy. W połączeniu z ideą LLL stanowią niezwykle atrakcyjną propozycję dla potencjalnego pracodawcy. Nasz przyszły szef ze zdecydowanie większym entuzjazmem popatrzy na nasze CV, w którym widnieje cały wachlarz niezwiązanych ze sobą kompetencji, niż na takie, które zawiera dyplom i doświadczenie w jednej i tylko jednej dziedzinie. Zgodnie z filozofią LLL przedstawiamy się jako osoby elastyczne, o myśleniu krytycznym i kreatywnym. Sam fakt tego, iż nabieramy kompetencji mówi od razu: osoba ambitna i pracowita.

Kaizen

Pisząc o LLL, odrazu przychodzi mi na myśl system Kaizen. Pokażmy tą pochodzącą z Japonii filozofię na przykładzie przedsiębiorstwa. Zastosowanie Kaizen nie sprowadza się tylko do tego, aby produkt, czy usługa odpowiadały określonym wymaganiom jakości. W myśl tej filozofii jakość sprowadza się do zmiany stylu życia - niekończącego się procesu ulepszania. Jej podstawową regułą jest ciągłe zaangażowanie pracowników na wszystkich szczeblach oraz chęć do ustawicznego podnoszenia jakości firmy i produktu. Polega to na włączeniu procesu myślowego na każdym etapie produkcji. Jest odpowiedzią na zautomatyzowane, tradycyjne podejście do produkcji masowej, które eliminuje potrzebę świadomej oceny wykonywanego zadania.

LLL dla zdrowia

Nasz mózg jest najbardziej plastycznym organem w naszym ciele. Oznacza to, że najszybciej regeneruje się po traumie, a także adaptuje do nowych zadań. Dodatkowo lubi pracować. Właściwie – pracuje cały czas. Proces nauki ma na niego taki wpływ jak zdrowy tryb życia, dieta, sport, itd. dla reszty naszego ciała. Wiele groźnych chorób (szczególnie tych w obszarze mózgowia) można z wielkimi sukcesami leczyć (oczywiście jako działanie KOMPLEMENTARNE do terapii prowadzonej pod kierunkiem lekarskim) właśnie poprzez gimnastykę naszych zwojów.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...