Przejdź do głównej zawartości

"The day after", czyli rynek pracy po pandemii

2 kwietnia 2020

W dzisiejszym blogu spróbujemy podjąć się analiz, jak podejście do rynku pracy i jego aspektów może się zmienić… a zmieni się na pewno. Chciałbym na początku podkreślić, że wszystkie elementy naszego warunkowania poprzedza słowo "może". Nie wiemy tak naprawdę, w którą stronę to wszystko się potoczy. Przyjmijmy punkt startowy, a więc aktualne prognozy epidemiologiczne, mówiące o tym, że pik aktywności wirusa szacuje się na 20-25 kwietnia. Po tym okresie i przy zachowaniu jeszcze różnych środków podwyższonej czujności, mamy nadzieję pomału wracać do świata, do gospodarki.

Prognozy i co z nich wynika?

Na dzień 02.04.2020 – czyli, czas w którym piszę tego bloga, szacunki wyglądają następująco. Bezrobocie wzrośnie do końca roku z 5% do 10%, czyli podwoi się i jest to prognoza optymistyczna! To z całą pewnością wpłynie na rynek pracy. Jak? Najogólniej, rzecz biorąc zmieni się z aktualnego rynku pracownika, na rynek pracodawcy. Wielu pracodawców upadnie, a Ci którzy "przetrwają" postawią na nowych pracowników o wymaganych kwalifikacjach, aby w miarę jak najefektywniej odbudować swoje przedsiębiorstwa. W związku z tym WARTO już teraz zadbać o swój rozwój pod kątem wymagań świata po pandemii. W myśl zasady "Long time learning", która przyświeca naszej fundacji od samego początku, chcieliśmy nakreślić jak ważny - a szczególnie teraz - jest szeroki rozwój wachlarza swoich kompetencji. W szczególności kierujemy ten wpis do osób borykających się z niepełnosprawnościami, wszystkim osobom z przeróżnych powodów wykluczonych z życia społecznego czy powracającymi na rynek pracy po dłużej przerwie i szukającymi w nim tu i teraz swojego miejsca. Wielu z nas pracuje w tym momencie zdalnie, z domu. To niewątpliwie trudność w jakiej się znaleźliśmy, ale i otwarte okno na zastanowienie się, w którym kierunku chcemy iść, w życiu czy w naszej ścieżce zawodowej. Jest to świetny moment do kształtowania swojego warsztatu do pracy zdalnej, bo taka jej forma jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju sytuacji. Zdalne kursy, szkolenia, możliwość zdobywania nowych umiejętności, a także potwierdzania ich certyfikatami zdawanymi również w formule e-learning to niewątpliwa i niedaleka przyszłość, która prężnie rozwija się już teraz.

Fundcja w "czasach zarazy"

Fundacja Stella Virium wspólnie ze State Street Bank Polska, prowadzi projekt o nazwie BBO – Barriers Breaking Opportunity. Jest to BEZPŁATNY projekt przełamywania barier, który wpisuje się w strategię różnorodności i inkluzji w State Street, ale też we wszystkich organizacjach sektora BPO / SSC w Polsce.  Równocześnie prowadzony jest projekt Career Turn, którego założeniem jest pomoc, w szczególności osobom niepełnosprawnym, bez wyższego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, osobom dojrzałym i nie tylko! Oba te programy oferują pomoc merytoryczną w zakresie doradztwa zawodowego, poznania zasad pracy korporacyjnej i wiele więcej.

Możemy założyć z dosyć sporą dozą prawdopodobieństwa, że zdigitalizowana przyszłość przyniesie swoiste przetasowanie kompetencji pożądanych na rynku pracy, dlatego zachęcamy Was drodzy do rozwoju i poszerzania swoich umiejętności.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...