Przejdź do głównej zawartości

Branże, które walczą o pracownika

27 lipca 2021

27.07.2021

Firmy działające w branżach logistyki, produkcji przemysłowej, IT oraz administracji i obsługi biura mają największe problemy z obsadzeniem stanowisk pracownikami o, odpowiednich do funkcji, kwalifikacjach.

Pandemia, a postęp

Pandemia Covid-19 znacząco przyspieszyła rewolucje technologiczną na świecie, która i tak właściwie „galopowała”. Rzeczywistość firm diametralnie się zmieniła na przestrzeni ostatnich 2 lat. Nic więc dziwnego, że w wielu firmach pojawiło się palące zapotrzebowanie na nowe umiejętności. Problem polega na tym, że pracownicy niekoniecznie zdążyli je nabyć, a tym samym nadążyć za tak szybkimi zmianami. Rezultat? Ogromne problemy firm z zapełnieniem stanowisk w odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Nabory – rekrutacje

Wile firm na czas najostrzejszego stanu pandemii zawiesiło swoje rekrutacje. Rozwój działalności zszedł na dalszy plan, co nie budzi większego zdziwienia. Większość firm przyjęła dosyć oczywistą w tamtej sytuacji strategię – przetrwać. Wraz z początkiem luzowania obostrzeń sanitarnych, rekrutacje zostały przywrócone, a firmy powoli skierowały się znowu na tory rozwoju. Dodatkowo, nim przedsiębiorstwa wejdą w fazę rozwoju, najpierw muszą odrobić swoje straty, a do tego potrzebują nowych pracowników. Sytuacja ta dotyczy niemal wszystkich gałęzi gospodarki. W wyniku tych okoliczności ruszyły masowe rekrutacje. Sytuacja jest dosyć trudna, gdyż firmy nie są wstanie pozyskać odpowiednio wykfalifikowanych pracowników w wystarczającej dla ich potrzeb ilości. Oczywiście sytuacja ta ma miejsce nie tylko u Nas w kraju, ale na całym globie.

Nowe wyzwania kadrowe

Jak wynika z raportu ManPowerGroup małe przedsiębiorstwa (zatrudniające od 10 do 49 osób) zgłaszają największe trudności w pozyskiwaniu kadry posiadającej odpowiednie kwalifikacje. Braki wykwalifikowanego personelu odczuwa aż 87 proc. z nich. Problem jest zauważalny również w 86 proc. dużych organizacjach, czyli tych, które zatrudniają ponad 250 osób. Niewiele łatwiej jest znaleźć pracowników średnim firmom (50 – 250 osób). Wiele z nich, bo aż 81 proc. deklaruje, że pozyskanie odpowiednich specjalistów stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Najmniejsze problemy widać w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 osób), jednakże wśród nich odsetek organizacji mających kłopot z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników jest bardzo wysoki i wynosi 67 proc.


Znajdujemy się w punkcie przełomowym, gdzie rynki całej gospodarki zmieniają się bardzo dynamicznie, rozwój technologii przemysłowej osiąga zawrotne prędkości. Zmienia się także geopolityczny układ na stole rozgrywek świata. Obserwujemy te zmiany i na bieżąco opisujemy aktualną sytuację, jednak co przyniesie jutro - zobaczymy. Bardzo pozytywną informacją jest jednak to, iż rynek pracy jest bardzo nienasycony. Każdy zmotywowany do szukania pracy, znajdzie ją bez problemu.

Wstecz
Udostępnij:
Loading...